Dziś Międzynarodowy Dzień Rodziny!

logo2014small    Dopiero dzisiaj odkryłem, że od wielu lat obchodzone jest takie wspaniałe święto. Przypadający na 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku (rezolucja A/RES/47/237 z 20 września). W 1989 roku, na mocy rezolucji A/RES/44/82, Zgromadzenie Ogólne ogłosiło rok 1994 Międzynarodowym Rokiem Rodzin. Celem obchodów Roku miało być pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny i zwiększenia zdolności społeczeństw do przezwyciężania tych problemów poprzez realizowanie kompleksowej prorodzinnej polityki społecznej. Więcej o tematach tegorocznych obchodów na stronie ONZ.

   W ramach obchodów tego radosnego dnia w Polsce, ciekawą inicjatywę, już po raz czwarty, podjęła Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, która organizuje akcję „Dwie godziny dla Rodziny”. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Wspomnienia łączą pokolenia”. Tego dnia część pracodawców skróci czas pracy o symboliczne 2 godziny, by zachęcić swoich pracowników do refleksji nad sposobem budowania relacji i spędzania  czasu z bliskimi. Celem nadrzędnym akcji jest wspieranie budowy tożsamości młodego pokolenia i relacji rodzinnych poprzez ciekawość siebie i dobrą rozmowę. 15 maja większość zaangażowanych w akcję firm i instytucji skróci dzień pracy o symboliczne 2 godziny, służące wyrwaniu pracowników z codziennej rutyny, aby mogli je spędzić ze swoimi najbliższymi, szczerze rozmawiając, bawiąc się – po prostu będąc razem.

   Przyłączamy się do akcji promującej tę i inne inicjatywy świętowania rodzinnego. Zachęcamy, aby w dzisiejszym dniu poświęcić chociaż małe półgodzinki na rodzinne rozmowy o wspomnieniach, ciekawych rodzinnych historiach i miejscach. Zachęcamy do poznania korzeni własnej rodziny i przez to swojej tożsamości. Relacje i więzi buduje się przecież poprzez bycie ze sobą. 15 maja poświęćmy więc chwilę refleksji nad jakością czasu spędzanego razem i jakością rozmów, które prowadzimy w naszych rodzinach. Czy na pewno wystarczająco dużo wysiłku wkładamy aby prawdziwie zaciekawić się sobą nawzajem, a może za dużo na mówienie o codziennych obowiązkach i logistyce domowej…

   Gdyby komuś zabrakło pomysłów na rodzinne wspominanie, albo nie wiedział po prostu od czego zacząć, cały zestaw przykładowych rodzinnych pytań można znaleźć na stronie mamrodzine.pl, natomiast dla tych którzy zapomnieli że rodzina to najlepsza sieć społecznościowa na świecie:

Ten wpis został opublikowany w kategorii W rytmie slow i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *