fastryga życia – natura kulturą

Czy znacie pojecie fastrygi? Fastrygowanie to nic innego, jak prowizoryczne zszywanie materiału. Czy zdarza się wam czasami fastrygować bieżące sprawy? Zdarza się, że takie fastrygi są całkiem trwałe. Niby tymczasowe, nie do końca planowane i estetyczne, ale zazwyczaj w wielkiej potrzebie i z wielkiego serca czynione. Dla jednych – łaknących ładu – niewyobrażalna skaza, dla innych – ratunek, który stabilizuje chaos.

„Nie damy się zwariować, możemy żyć jak chcemy.
Wyjechać albo zostać.
Nie pompować się pragnieniem, nie naszym, zachłannym
Możemy być i tu, i tam, byle blisko siebie”

Gdy człowiek pozwoli sobie na odrobinę wolnego czasu w naturze, to może niechcący znaleźć coś ciekawego i trudnego zarazem – siebie. Siedząc w brzuchu lasu można wiatr usłyszeć, posnuć chwytne myśli w stronę dawnych zranień. Ale natura to kultura, albo raczej kulturą natury niepoznane szlaki. Kiedyś znaczyły je na samotnych polach ozdabiane strachy (na wróble) a teraz w kapeluszach i kaszkietach, wolnym bosym krokiem ziarnom się kłaniamy, gdy tylko odsłonią się przed nami zasłony powsze-chnej-dniej reklamy.

„Nie damy się zwariować, możemy żyć jak chcemy.
Wyjechać albo zostać.
Nie pompować się pragnieniem. Ekstremalnie blisko natury jesteśmy,
bezwalutowo i najczulej – z duchowej rezolucji”

A gdy już nie pamiętamy jak to jest, mieć na cokolwiek czas. A życie krzyczy „pobite gary”. Może warto z naszych wad poskładać origami. A wtedy może popłynie siła z modlitwy wszystkich dzieci które znamy, i nie zatopi nas pokusa zła ani strach. A Dom na skale, mimo że fastrygowany i z zerwanym huraganem dachem, ochroni nas.

Inspiracja płynąca z tekstów i muzyki Meli Koteluk (Migracje 2014), jest niezwykle aktualna i inspirująca dla kontestacji fast move.

Ten wpis został opublikowany w kategorii W rytmie slow i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „fastryga życia – natura kulturą

  1. It’s amazing to visit this site and reading the views of all colleagues about this post, while I am also zealous
    of getting experience.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *