Slow wakacje na Podlasiu

   Jak co roku, tradycyjnie mocujemy się z pytaniem, gdzie na wakacje tym razem? Po przeglądzie pomysłów, naszych portfeli i ilości wspólnych rodzinnych dni wolnych, doszliśmy do wniosku że tym razem gdzieś niedaleko, może bliżej natury, bez automatycznego zaliczania atrakcji i pośpiechu a za to z dużą ilością lokalnych smaków? Znaleźliśmy pomysł tuż za przysłowiową miedzą 🙂 – czyli slow wakacje na Podlasiu! Prawdziwie wakacyjny festiwal, który trwa ponad dwa miesiące w zwolnionym tempie i w przepięknej okolicy – SlowFest.

   W miejscowości Supraśl ok. 15 km od Białegostoku  rozgościł się powolny festiwal. Od 1 lipca aż do 17 września trwa artystyczna, nieśpieszna, kulturalno-kulinarna uczta nad rzeką Supraśl. Podlasie SlowFest to interdyscyplinarny festiwal realizujący idee ruchu slow, dający możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury.

Można przebierać w niezliczonych cyklicznych i pojedynczych propozycjach dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. Jak podkreślają organizatorzy – SlowFest jest skierowany do osób poszukujących kameralnych wydarzeń kulturalnych, wyciszenia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Festiwal z założenia ma być rozciągnięty w czasie – przez dwa i pół miesiąca odbywać się będzie jedno lub dwa artystyczne wydarzenia dziennie, co ma sprzyjać uważniejszemu odbiorowi sztuki oraz kontemplacji.

Festiwalowe menu

Co znajdziemy wśród tych ciekawych propozycji? Różne dziedziny twórczości – od literatury, przez film, teatr i muzykę, aż po sztuki wizualne. Równolegle będą współistniały z innymi wydarzeniami, takimi jak warsztaty kulinarne, wycieczki i spacery przyrodnicze.

Slow cinema

 Wśród filmów, nad którymi piecze jako kurator sprawuje Roman Gutek znajdziemy reprezentację nurtu slow cinema, m.in.: Lava Diaza, Tsai Ming-lianga, Bruno Dumonta, Carlosa Reygadasa, Weerasethakula Apichatponga, Lisandro Alonso, Piotra Dumałę, Marcina Dudziaka; a także retrospektywę filmów Andrieja Tarkowskiego oraz wcześniej już przeze mnie opisywanego „Patersona” w reżyserii Jima Jarmuscha.

Muzyka i teatr

Organizatorzy przygotowali prezentacje ciekawych, oryginalnych, niszowych zjawisk muzycznych. Każdy koncert ma być wyjątkowym doznaniem estetycznym oraz podróżą w nowy obszar dźwięków. Wśród zaproszonych artystów są wykonawcy proponujący subtelne odmiany muzyki improwizowanej, dawnej, klasycznej, jazzu, world music, artyści łączący najwyższe walory artystyczne z korzeniami muzyki tradycyjnej.

Teatralnie, zaprezentuje się znany i zasłużony w niesieniu w Polskę i świat ludowych wartości i tematów przez deski teatralne – teatr Wierszalin. We współpracy z Piotrem Tomaszukiem przedstawiona będzie swoista retrospektywa twórczości w związku z 25-leciem istnienia Teatru. Obejrzymy aż siedem spektakli.

Literatura, kulinaria i warsztaty

Z dziedziny literackiej – odbędzie się cykl „Rezydencje autorów”, czyli czytanie w plenerze, dyskusje, happeningi, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy z autorów przygotuje, we współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki, finałowe czytanie swoich tekstów. Z gatunku sztuk wizualnych będzie zaprezentowana instalacja „Plantacja” Alicji Patanowskiej w centrum Supraśla, połączona z aktywnym udziałem odwiedzających. W temacie Slow food znajdziemy degustacje i pokazy filmów o tematyce kulinarnej zorganizowane przez FILMS for FOOD. Większość kolacji i degustacji odbędzie się w restauracji ‚Prowincja’ w Supraślu, część w plenerze w gospodarstwach agroturystycznych na Podlasiu. Nie zapominajmy też o poznawaniu wspaniałej okolicznej przyrody – będą spacery i wędrówki tematyczne, wycieczki piesze i rowerowe organizowane na przestrzeni dwóch miesięcy. Ponadto w programie znajdą się także warsztaty śpiewu cerkiewnego, śpiewu tradycyjnego, pisania ikon i warsztaty relaksacyjne. W wyborze najciekawszych slow aktywności pomocy będzie oczywiście szczegółowy plan wydarzeń.

Jedyny minus, który znalazłem po analizie programu, to niestety dość wysoka odpłatność za większość propozycji. Mam nadzieję, że organizatorzy przewidzieli zniżki dla rodzin i dzieci. My już mimo wszystko… pakujemy plecaki, szykujemy rowery, aparaty foto i podniebienia 😉 i ruszamy na SlowFest. Do zobaczenia na Podlasiu!

Ten wpis został opublikowany w kategorii W rytmie slow i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *